Cloud Nine, METT Hotel & Resort Bodrum, Bodrum

CLOUD NINE
Duration: 3 June 2023 - 15 September 2023
Participating Artists: Alea Pinar du Pre, Artem Martis, Canan Savas, Ebru Yilmaz Kale, Halise Karakaya, Jake Michael Singer, Jeff Robb, Laurence Jenk, Yulia Baytrova & Marat Mukhametov, Melis Baçaru, Miguel Rodrigues, Petra Hultman, Sinan Polvan, Tom Fellows, Yasemin Vardarlilar
Curator: Ayse Pinar Akalin
Director: Taner Yılmaz
_______________________________________________________________

METT HOTEL & BEACH RESORT BODRUM, 2023 SEZONU MUSE CONTEMPORARY İLE İŞBİRLİĞİ İÇİNDE "CLOUD NINE" SERGİSİNE EV SAHİPLİĞİ YAPMAKTAN MUTLULUK DUYUYORUZ

 METT Hotel & Beach Resort Bodrum, Muse Contemporary Sanat Galerisi iş birliğiyle2023 sezonu için "Cloud Nine" sergisini sunuyor. Pozitif enerjinin gücüne ve neşeli anları kutlamanın önemine adanan "Cloud Nine", 3 Haziran'da METT Bodrum'da sanatçıların katılımıyla kapılarını ziyaretçilere açacak.

METT Bodrum'un Akdeniz'in sade ve neşeli yaşam tarzından ilham alan modern minimalist tasarımı, hayatın kutlanmasına adanmıştır. Yeni nesil bir sanat galerisi olan Muse Contemporary, çağdaş sanatı ve genç sanatçıları desteklemeyi misyon edinmiştir. Bu yenilikçi ve ezber bozan iş birliği ile METT Bodrum ve Muse Contemporary, 2023 yaz sezonunda fark yaratmayı vaat ediyor.

Muse Contemporararynin Türkiye'den ve dünyadan 16 sanatçıyı bir araya getirdiği ve küratörlüğünü Ayşe Pınar Akalın'ın üstlendiği "Cloud Nine" sergisinde Alea Pınar Du Pre, Artem Martis , Canan Savaş, Ebru Yılmaz Kale, Halise Karakaya, JakeMichael Singer, Jeff Robb, Laurence Jenk, Yulia Batyrova & Marat Mukhametov, Melis Baçaru, Miguel Rodrigues, Petra Hultman, Sinan Polvan, Tom Fellows ve Yasemin Vardarlılar farklı disiplinlerden eserleriyle yer alıyor.

"Cloud Nine" sergisi, METT Bodrum'un lobi alanında Muse Contemporary için özel olarak tahsis edilen galeride yer alacak ve otelin geri kalanında sanat için ayrılan çeşitli alanlara yayılacak. Mekânla bütünleşen sergi, izleyicileri zihnin ve ruhun hafiflediği ve özgürleştiği saf bir mutluluk halinde bulutların üzerinde olma kavramını keşfetmeye davet ediyor.

On altı sanatçının kırkın üzerinde eserinin yer aldığı serginin başlığı, İsveçli sanatçı Petra Hultman'ın büyük ölçekli beyaz dantel enstalasyonundan esinleniyor. Lentikülerfotoğrafçılık alanının önde gelen temsilcilerinden İngiliz sanatçı Jeff Robb da son dönem soyut çalışmalarıyla karma sergiye katılıyor.

Sergi, farklı doku ve malzemelerden oluşan, çevresiyle ve mekânla uyum sağlayan eserleri bir araya getirerek izleyicilerin dikkatini çekiyor. Dünyanın dört bir yanından heykeltıraşları bir araya getiren seçkide Portekizli sanatçı Miguel Rodrigues'in barok tarzı eserleri, Güney Afrikalı sanatçı Jake Michael Singer'ın paslanmaz çelikten soyut kuş benzeri heykelleri, Fransız sanatçı Laurence Jenk'in ünlü bonbonları ve Ebru Yılmaz Kale'nin asimetrik ahşap heykelleri yer alıyor. 

Savaş nedeniyle kısa bir süre önce Türkiye'ye yerleşen Rus çift Yulia Batyrova & Marat Mukhametov, beton ve porselenin zıt uyumunu vurgulayan, ağırlıksızlık ve havalanma hissi uyandıran bir dizi çarpıcı eserle karma sergiye katılıyor.

 Canan Savaş'ın renkli triptik ahşap panelleri ve son 12 yıldır Türkiye'de yaşayan ve çalışan İngiliz sanatçı Tom Fellows'un alüminyum heykel benzeri resimleri izleyicileri büyüleyici ve sofistike bir armoninin içine sürüklüyor. Alea Pınar Du Pre son dönem portre çalışmalarıyla sergiye katılırken, Sinan Polvan ve Yasemin Vardarlılar, Ege kıyılarının mitolojik kahramanlarından ilham alıyor. Sergide ayrıca genç sanatçılar Artem Martis, Halise Karakaya ve Melis Baçaru'nun eserleri de yer alıyor.

15 Eylül'e kadar devam edecek sergi, yaz boyunca farklı etkinlik ve atölye çalışmalarıyla sanatçıları ve konukları bir araya getirecek.

_______________________________________________________________